Kodėl mygtukai išnyksta iš mūsų gyvenimo?
Sėdžiu čia, laikau savo seną gerą OnePlus 7 Pro ir galvoju – dar visai neseniai telefonų mygtukai buvo tarsi šventi. Prisimenu, kaip visi žavėjosi OnePlus garso režimų slankikliu, kaip vertino fizinius mygtukus. O dabar? Dabar „OnePlus” nusprendė, kad ateitis priklauso ne mygtukams, o… na, tiesą sakant, jokiems mygtukams.
Jei dar negirdėjote naujienos, „OnePlus” naujuosiuose modeliuose pradeda atsisakyti fizinių mygtukų. Vietoj jų – jutikliniai paviršiai ir gestai. Ir nors kompanija tai pristato kaip revoliuciją, man kyla klausimas – ar tikrai to norėjome? Ar tikrai esame pasiruošę atsisveikinti su tuo maloniu spragtelėjimu, kai nuspaudžiame mygtuką?
Kas ateina vietoj mygtukų ir kodėl turėtume jaudintis?
Taigi, kas gi ateina vietoj mūsų mylimų fizinių mygtukų? „OnePlus” siūlo vadinamuosius „Force Touch” arba slėgio jutiklius, integruotus į telefono rėmelį. Idėja paprasta – spustelėji tam tikrą telefono kraštą, ir įrenginys supranta, kad nori atlikti veiksmą.
Skamba neblogai, bet pagalvokime praktiškai. Ar bandėte kada nors padidinti garsą, kai telefonas kišenėje? Su mygtuku tai paprasta. O kaip bus su jutikliniu paviršiumi? Arba įsivaizduokite – žiema, mūvite pirštines, ir staiga reikia greitai nufotografuoti kažką. Su mygtuku – jokių problemų, o su jutikliniu paviršiumi?
Bet „OnePlus” inžinieriai tikina, kad naujoji sistema veiks net su pirštinėmis ir per drabužius. Jie netgi teigia, kad naujasis būdas bus intuityvesnis ir suteiks daugiau galimybių – pavyzdžiui, slinkti per nuotraukas ar reguliuoti garsą braukiant pirštu per telefono kraštą.
Ar tikrai reikia keisti tai, kas veikia?
Man visada kyla šis klausimas, kai technologijų kompanijos bando „patobulinti” tai, kas jau puikiai veikia. Fiziniai mygtukai turi vieną didžiulį privalumą – jie yra… fiziniai. Juos jauti. Žinai, kad paspaudei. Gauni tą malonų taktilinio grįžtamojo ryšio jausmą.
„OnePlus” argumentuoja, kad naujoji sistema taip pat suteiks taktilinio grįžtamojo ryšio per vibracijos motorą. Bet ranka ant širdies – ar kada nors jautėte, kad vibracijos motoras gali pakeisti tikro mygtuko spragtelėjimą?
Be to, yra dar vienas aspektas – patvarumas. Fiziniai mygtukai gali sugesti, tai tiesa. Bet jie paprastai išgyvena visą telefono tarnavimo laiką. O kaip bus su jutikliniais paviršiais? Ar jie nesusidėvės greičiau? Ar nebus jautrūs drėgmei ar dulkėms?
Kodėl kompanijos taip nori atsikratyti mygtukų?
Kalbant atvirai, priežastys dažniausiai būna dvi: dizainas ir gamybos kaštai.
Dizaino atžvilgiu, telefonas be mygtukų gali atrodyti švaresnis, minimalistiškesnis. Tai suteikia dizaineriams daugiau laisvės kurti vientisus, nepertraukiamus paviršius. Ir pripažinkime – tai atrodo stilingai.
Kalbant apie gamybos kaštus, fiziniai mygtukai reikalauja papildomų detalių, papildomų angų korpuse, papildomo surinkimo laiko. Visa tai kainuoja. Tuo tarpu jutikliniai paviršiai gali būti integruoti į jau esamas telefono dalis.
Bet ar šie argumentai pakankamai svarūs, kad atsisakytume kažko, kas taip gerai veikia? Asmeniškai abejoju.
Ką sako vartotojai, kurie jau išbandė naująją technologiją?
Ankstyvieji atsiliepimai apie „OnePlus” naująją technologiją yra… mišrūs. Vieni giria inovacijas ir teigia, kad po kelių dienų naudojimo net nepasigenda fizinių mygtukų. Kiti skundžiasi netikėtais paleidimais, kai telefonas tiesiog guli kišenėje, arba frustracija bandant naudotis telefonu ekstremaliomis sąlygomis.
Vienas vartotojas pasidalijo istorija, kaip bandė nufotografuoti savo vaiką žiemos parke, mūvėdamas pirštines, ir tiesiog negalėjo aktyvuoti užrakto. Kitas pasakojo, kaip jo telefonas pradėjo groti muziką pilnu garsu vidury nakties, nes kažkaip aktyvavosi gulint ant naktinio staliuko.
Žinoma, tai tik pavieniai atvejai, ir „OnePlus” tikriausiai tobulins technologiją. Bet jie parodo, kad perėjimas nuo fizinių mygtukų prie jutiklinių paviršių nėra toks sklandus, kaip norėtųsi.
Ar tai reiškia, kad visi gamintojai paseks „OnePlus” pavyzdžiu?
Technologijų pasaulyje dažnai būna taip, kad viena kompanija pradeda tendenciją, o kitos seka iš paskos. Prisiminkite, kaip greitai visi atsisakė 3,5 mm ausinių lizdo po to, kai tai padarė „Apple”.
Ar tas pats nutiks su mygtukais? Galbūt. Jau dabar matome, kad „Apple” eksperimentuoja su „Force Touch” technologija savo įrenginiuose. „Samsung” taip pat tyrinėja alternatyvas tradiciniams mygtukams.
Bet yra ir priešinga tendencija. Kai kurie gamintojai, pavyzdžiui, „Sony”, vis dar tvirtai laikosi fizinių mygtukų ir netgi prideda papildomų, skirtų specifinėms funkcijoms, pavyzdžiui, fotoaparatui.
Manau, kad artimiausiu metu matysime hibridinį požiūrį – kai kurie mygtukai išliks fiziniai (ypač tie, kurie naudojami dažniausiai, kaip įjungimo mygtukas), o kiti bus pakeisti jutikliniais paviršiais.
Praktiniai patarimai tiems, kurie jau turi arba planuoja įsigyti telefoną be mygtukų
Jei jau turite arba planuojate įsigyti telefoną be fizinių mygtukų, štai keletas patarimų, kaip padaryti perėjimą sklandesnį:
1. Skirkite laiko priprasti. Kaip ir su bet kokia nauja technologija, prireiks laiko, kol raumenų atmintis prisitaikys prie naujo valdymo būdo.
2. Išbandykite visus gestus ir nustatymus. Dažnai gamintojai įdiegia papildomų funkcijų, kurios gali būti naudingos, bet nėra akivaizdžios iš pirmo žvilgsnio.
3. Apsvarstykite atsarginį planą ekstremalioms situacijoms. Pavyzdžiui, jei dažnai naudojate telefoną su pirštinėmis, galbūt verta įsigyti specialias pirštines, skirtas liečiamiesiems ekranams.
4. Išnaudokite balso komandas. Jei fizinių mygtukų nebėra, balso komandos gali būti puiki alternatyva tam tikroms funkcijoms.
5. Reguliariai valykite telefono kraštus. Jutikliniai paviršiai gali būti jautrūs nešvarumams ir riebalams, todėl reguliarus valymas padės užtikrinti optimalų veikimą.
Ką visa tai reiškia mūsų kasdieniam gyvenimui su technologijomis?
Sėdžiu čia, vis dar laikydamas savo seną gerą telefoną su mygtukais, ir mąstau apie tai, ką reiškia šis pokytis. Galbūt tai ne tik apie mygtukus – galbūt tai apie mūsų santykį su technologijomis apskritai.
Fiziniai mygtukai suteikia mums kontrolės jausmą. Jie yra aiškūs, apčiuopiami, nedviprasmiški. Kai spaudžiame mygtuką, žinome, ko tikėtis. O gestai, jutikliniai paviršiai, balso komandos? Jie yra labiau… abstraktūs. Mažiau kontroliuojami. Daugiau priklausomi nuo algoritmo interpretacijos.
Galbūt tai atspindi platesnį pokytį mūsų santykyje su technologijomis – nuo aiškaus, mechaninio sąveikos modelio prie labiau intuityviojo, kur riba tarp mūsų ketinimų ir mašinos interpretacijos tampa vis labiau miglota.
Ar tai gerai, ar blogai? Tikriausiai nei viena, nei kita. Tai tiesiog pokyčiai, ir mums teks prie jų prisitaikyti, kaip prisitaikėme prie daugybės kitų technologinių pokyčių per pastaruosius dešimtmečius.
Bet viena aišku – aš tikrai pasiilgsiu to malonaus spragtelėjimo, kai paspaudžiu fizinį mygtuką. Ir kažkodėl manau, kad ne aš vienas.
Paspausti ar nepaspausti – štai klausimas!
Taigi, ar „OnePlus” sprendimas atsisakyti mygtukų iš tiesų pakeis mūsų gyvenimą visiems laikams? Turbūt ne. Bet tai tikrai pakeis mūsų kasdienę sąveiką su įrenginiais, kuriuos naudojame dažniausiai.
Technologijų evoliucija niekada nesustoja, ir tai, kas šiandien atrodo keista ar nepatogu, rytoj gali tapti standartu. Prisiminkime, kaip daugelis abejojo liečiamaisiais ekranais, kai jie tik pasirodė, o dabar negalime įsivaizduoti gyvenimo be jų.
Galbūt po metų ar dvejų juoksimės iš to, kad kažkada buvome prisirišę prie fizinių mygtukų. O galbūt „OnePlus” eksperimentas žlugs, ir visi sugrįš prie to, kas veikia geriausiai.
Kol kas aš asmeniškai dar nesu pasiruošęs atsisveikinti su savo mygtukais. Bet esu pasiruošęs stebėti, kaip vystosi ši istorija, ir galbūt – tik galbūt – vieną dieną būsiu pasiruošęs žengti į pasaulį be mygtukų. O tu?