Kavos aparato gedimas: kodėl jūsų rytinis išgelbėtojas atsisakė dirbti?
Rytinis scenarijus, kurį daugelis esame patyrę – ištiesiate ranką įjungti kavos aparatą, laukiate to pažįstamo burzgimo, tačiau… tyla. Jokių mirksėjimų, jokio įkaitimo, jokio gyvybės ženklo. Kavos aparatas – tas ištikimas rytinis palydovas – visiškai neįsijungia. Prieš skambinant meistrui ar bėgant į parduotuvę naujo aparato, verta peržvelgti keletą dažniausių priežasčių ir sprendimų, kurie gali grąžinti jūsų kavos ritualą į vėžes.
Šiame straipsnyje nagrinėsiu visus galimus neveikiančio kavos aparato scenarijus – nuo paprasčiausių iki sudėtingesnių. Atminkite, kad dauguma kavos aparato problemų yra išsprendžiamos namuose, be specialisto pagalbos. Tačiau jei nesijaučiate užtikrintai dirbdami su elektros prietaisais, visada geriau kreiptis į profesionalus.
Elementarios, bet dažnai pamirštamos priežastys
Kartais problemos sprendimas būna taip akivaizdžiai paprastas, kad jį lengva praleisti. Prieš ieškant sudėtingų gedimų, patikrinkite šiuos dalykus:
- Elektros tiekimas – Ar aparatas tikrai įjungtas į veikiantį elektros lizdą? Pabandykite į tą patį lizdą įjungti kitą prietaisą, kad įsitikintumėte, jog elektra tiekiama.
- Maitinimo laidas – Apžiūrėkite laidą per visą ilgį. Ar nėra matomų pažeidimų, įtrūkimų, nusidėvėjimo ženklų? Ar jungtys abiejuose laido galuose tvirtai prijungtos?
- Saugikliai ir automatiniai jungikliai – Patikrinkite savo namų elektros skydelį. Galbūt išmušė saugiklį arba suveikė automatinis jungiklis?
- Резервуар для воды – Kai kurie aparatai neįsijungs, jei vandens rezervuaras netinkamai įstatytas. Išimkite ir vėl teisingai įstatykite.
- Mygtukai – Įsitikinkite, kad įjungimo mygtukas nėra užstrigęs. Kartais po valymo ar dėl kavos likučių mygtukai gali užstrigti.
Vienas mano pažįstamas savaitę manė, kad jo brangus kavos aparatas sugedo, kol galiausiai pastebėjo, kad šuo buvo iš dalies apgraužęs maitinimo laidą. Taigi, nepamirškite patikrinti ir akivaizdžių dalykų!
Vidinės apsaugos sistemos: kada aparatas pats save išjungia
Šiuolaikiniai kavos aparatai turi įvairias apsaugos sistemas, kurios gali blokuoti įrenginio veikimą, siekiant apsaugoti jį nuo gedimų:
Perkaitimo apsauga – Jei aparatas buvo intensyviai naudojamas ir perkaito, įsijungia apsauga, neleidžianti jam veikti, kol neatvės. Sprendimas paprastas – leiskite aparatui atvėsti bent 30-60 minučių, tada bandykite vėl įjungti.
Vandens lygio jutikliai – Kai kurie aparatai neįsijungs, jei vandens rezervuaras tuščias arba jo lygis per žemas. Net jei rezervuaras nėra visiškai tuščias, jutikliai gali būti apkalkėję ir rodyti klaidingą informaciją.
Slėgio apsauga – Espresso aparatuose, ypač su garų funkcija, gali būti slėgio apsaugos mechanizmai. Jei ankstesnio naudojimo metu slėgis nebuvo tinkamai išleistas, aparatas gali atsisakyti įsijungti.
Šių apsaugų atveju, dažniausiai padeda aparato atstata. Atjunkite aparatą nuo elektros tinklo bent 10-15 minučių. Tai leidžia elektronikai „persikrauti” ir dažnai išsprendžia laikinus sutrikimus.
Kalkių nuosėdų kaupimasis – tylus kavos aparato priešas
Kalkių nuosėdos – viena dažniausių kavos aparatų gedimų priežasčių, ypač vietovėse, kur vanduo kietas. Nuosėdos ne tik blogina kavos skonį, bet ir gali visiškai užblokuoti aparato veikimą.
Jei jūsų aparatas neįsijungia ir jau seniai nebuvo valomas nuo kalkių, pabandykite šiuos žingsnius:
- Paruoškite nukalkinimo tirpalą – galite naudoti specialų kavos aparatams skirtą nukalkinimo skystį arba pagaminti tirpalą iš vandens ir citrinos rūgšties (2 litrai vandens + 2-3 šaukštai citrinos rūgšties).
- Jei aparatas visiškai neįsijungia, nukalkinimo tirpalą pilkite tiesiai į vandens rezervuarą ir palikite bent 2-3 valandoms, geriausia – per naktį.
- Po mirkymo, kelis kartus praskalaukite rezervuarą švariu vandeniu.
- Pabandykite vėl įjungti aparatą.
Jei aparatas įsijungia po nukalkinimo, paleiskite dar kelis ciklus su švariu vandeniu, kad pašalintumėte visus nukalkinimo tirpalo likučius ir išvengtumėte nemalonaus skonio kavoje.
Elektroninių komponentų gedimai ir jų sprendimo būdai
Jei patikrinote visus ankstesnius punktus, o aparatas vis dar neįsijungia, problema gali būti elektroniniuose komponentuose. Štai keletas dažniausių elektroninių gedimų ir ką galite bandyti:
Įjungimo mygtukas – Ilgainiui įjungimo mygtukai gali nusidėvėti ar sugesti. Jei turite techninių įgūdžių, galite atsukti aparato korpusą ir patikrinti, ar mygtukas tinkamai sujungia elektros grandinę. Kartais užtenka išvalyti mygtuko kontaktus.
Saugiklis aparato viduje – Daugelis kavos aparatų turi vidinius saugiklius, kurie gali perdegti. Šiuos saugiklius galima pakeisti, tačiau tam reikia atidaryti aparato korpusą ir turėti tinkamą pakaitinį saugiklį.
Pagrindinė plokštė – Jei problema yra pagrindinėje elektronikos plokštėje, tai jau sudėtingesnis atvejis. Plokštės keitimas dažnai kainuoja beveik tiek pat, kiek naujas aparatas, nebent turite brangų aukštos klasės modelį.
Prieš atidarydami aparatą, būtinai atjunkite jį nuo elektros tinklo ir palaukite bent 10 minučių, kad išsikrautų visi vidiniai kondensatoriai. Jei nesate tikri dėl savo techninių gebėjimų, geriau šį darbą patikėkite specialistams.
Mechaniniai gedimai, kuriuos galima taisyti namuose
Be elektroninių problemų, kavos aparatai gali turėti ir mechaninių gedimų, kurie trukdo jiems įsijungti:
Užstrigęs vandens siurblys – Jei aparatas ilgai stovėjo nenaudojamas, siurblys gali būti užstrigęs. Kartais padeda lengvi stuktelėjimai į aparato šoną arba apačią (atsargiai!), kad išjudintumėte užstrigusias dalis.
Užsikimšę vamzdeliai – Kavos aliejus ir nuosėdos gali užkimšti vidinius vamzdelius. Tai dažniau pasitaiko espresso aparatuose. Pabandykite išvalyti aparatą specialiu kavos aparatų valikliu.
Neteisingai surinktos dalys po valymo – Jei neseniai išardėte aparatą valymui, įsitikinkite, kad visos dalys buvo teisingai surinktos. Netgi mažas nuokrypis nuo teisingos dalių padėties gali neleisti aparatui įsijungti.
Vienas iš mano klientų buvo įsitikinęs, kad jo aparatas nepataisomai sugedo, kol nepastebėjome, kad po valymo buvo neteisingai įstatytas maltos kavos stalčiukas, kuris turėjo mažą magnetinį jungiklį, blokuojantį aparato įjungimą.
Kada verta kviesti specialistą arba pirkti naują aparatą?
Nors daugelį problemų galima išspręsti savarankiškai, yra atvejų, kai geriau kreiptis į specialistą arba apsvarstyti naujo aparato įsigijimą:
- Jei aparatas vis dar garantiniu laikotarpiu – kreipkitės į pardavėją ar gamintoją. Bandymas taisyti patiems gali panaikinti garantiją.
- Jei aparatas buvo aplaistytas vandeniu ar nukrito – viduje gali būti rimtų pažeidimų, kurių nematyti.
- Jei bandėte visus aukščiau paminėtus sprendimus, bet aparatas vis tiek neveikia.
- Jei aparatas jau senas (daugiau nei 5-7 metai) ir anksčiau turėjo problemų – kartais ekonomiškiau įsigyti naują, nei taisyti seną.
Vertėtų žinoti, kad profesionalaus taisymo kaina paprastai prasideda nuo 30-40 eurų, o sudėtingesniais atvejais gali siekti 100 eurų ir daugiau. Palyginkite šią sumą su naujo panašios klasės aparato kaina.
Kavos rytojus: prevencija ir išmintingas pasirinkimas
Geriausias būdas išvengti kavos aparato gedimų – reguliari priežiūra. Štai keletas patarimų, kurie padės išvengti nemalonių siurprizų rytais:
- Reguliariai nukalkinkite aparatą, net jei jis dar veikia puikiai – rekomenduojama tai daryti kas 2-3 mėnesius, priklausomai nuo vandens kietumo ir naudojimo dažnumo.
- Naudokite filtruotą vandenį – tai sumažins kalkių kaupimąsi.
- Valykite aparatą pagal gamintojo rekomendacijas – kai kurioms dalims gali reikėti kasdienio valymo, kitoms – savaitinio.
- Nepalikite vandens rezervuare ilgam laikui, ypač jei aparato nenaudosite kelias dienas.
- Saugokite laidą nuo pažeidimų – nelankstykite jo aštriais kampais, netraukite už laido išjungdami aparatą.
Jei vis dėlto nuspręsite įsigyti naują kavos aparatą, pagalvokite apie savo kavos gėrimo įpročius. Galbūt verta investuoti į aukštesnės klasės modelį su patvaresne konstrukcija ir geresnėmis garantijomis? Arba, priešingai, jei naudojate retai, pakaks ir paprastesnio modelio.
Prisiminkite, kad net ir geriausias kavos aparatas kada nors nustos veikti – tai neišvengiama. Tačiau su tinkama priežiūra ir žiniomis, kaip spręsti paprastas problemas, galite ženkliai prailginti savo kavos kompaniono gyvenimą ir mėgautis puikia kava kiekvieną rytą be nemalonių staigmenų.