Skip to content
Home " Technologijos " Skubiai patikrinkite savo „Samsung” telefoną – jei jo nėra šiame sąraše, jums nepasisekė!

Skubiai patikrinkite savo „Samsung” telefoną – jei jo nėra šiame sąraše, jums nepasisekė!

„Samsung” telefonų atnaujinimų politika: kas pasikeitė?

Technologijų pasaulyje saugumas ir aktualumas tapo esminiais aspektais, lemiančiais vartotojų pasirinkimus. „Samsung”, vienas didžiausių išmaniųjų telefonų gamintojų pasaulyje, neseniai paskelbė reikšmingus pokyčius savo įrenginių palaikymo politikoje. Šie pakeitimai tiesiogiai paveiks milijonus vartotojų visame pasaulyje, įskaitant Lietuvos gyventojus.

Anksčiau „Samsung” telefonai gaudavo programinės įrangos atnaujinimus maždaug dvejus metus po išleidimo. Tačiau konkurencijai stiprėjant, ypač iš „Apple” pusės, kurios įrenginiai gaudavo atnaujinimus net 5-6 metus, „Samsung” buvo priversta peržiūrėti savo strategiją. Dabar kompanija pateikė naują telefonų sąrašą, kuriems bus užtikrintas ilgalaikis palaikymas – ir jei jūsų telefono šiame sąraše nėra, deja, jūsų įrenginys gali greitai tapti pažeidžiamas saugumo grėsmėms.

Privilegijuotųjų sąrašas: kurie modeliai gaus ilgalaikius atnaujinimus?

„Samsung” paskelbė, kad naujausi flagmanai ir kai kurie vidutinės klasės telefonai gaus net ketverių metų operacinės sistemos atnaujinimus ir penkerių metų saugumo pataisas. Štai pilnas modelių sąrašas:

  • Galaxy S serija: S21, S21+, S21 Ultra, S22, S22+, S22 Ultra, S23, S23+, S23 Ultra, S24, S24+, S24 Ultra
  • Galaxy Z serija: Z Fold3, Z Flip3, Z Fold4, Z Flip4, Z Fold5, Z Flip5
  • Galaxy A serija: A52, A52s, A53, A54, A72, A73, A74
  • Galaxy Tab serija: Tab S7, Tab S7+, Tab S8, Tab S8+, Tab S8 Ultra, Tab S9, Tab S9+, Tab S9 Ultra

Šis sąrašas apima daugumą per pastaruosius trejus metus išleistų aukštesnės klasės įrenginių. Jei jūsų telefonas yra šiame sąraše, galite atsikvėpti – jūsų įrenginys bus atnaujinamas dar ilgą laiką, užtikrinant ne tik naujausias funkcijas, bet ir, svarbiausia, saugumo pataisas.

Palikti nuošalyje: ką daryti, jei jūsų telefono nėra sąraše?

Jei jūsų „Samsung” telefonas nepateko į aukščiau pateiktą sąrašą, padėtis nėra džiuginanti. Tai reiškia, kad jūsų įrenginys greičiausiai nebegaus reguliarių saugumo atnaujinimų arba jie netrukus bus nutraukti. Senesni modeliai, kaip Galaxy S10 serija, Note10 serija, A50 ir ankstesni, jau nebegauna reguliarių atnaujinimų.

Nesant saugumo atnaujinimų, telefonas tampa pažeidžiamas įvairioms grėsmėms – nuo duomenų vagysčių iki kenkėjiškų programų. Be to, laikui bėgant kai kurios programėlės gali nustoti veikti, nes jos bus pritaikytos naujesnėms operacinių sistemų versijoms.

Ką daryti tokiu atveju? Yra keletas galimybių:

1. Apsvarstyti naujo telefono įsigijimą – tai brangiausias, bet patikimiausias sprendimas.
2. Įdiegti trečiųjų šalių saugumo programėles, kurios gali padėti apsaugoti įrenginį.
3. Būti itin atsargiems naršant internete ir atsisiunčiant programėles.
4. Apsvarstyti neoficialias alternatyvias operacines sistemas, kaip LineageOS (tačiau tai reikalauja techninių žinių ir gali panaikinti garantiją).

Saugumo spragos: kodėl atnaujinimai tokie svarbūs?

Saugumo atnaujinimai nėra vien tik kosmetinis dalykas – jie užtikrina jūsų asmeninių duomenų apsaugą. Neturint naujausių saugumo pataisų, jūsų telefonas tampa lengvu taikiniu kibernetiniams nusikaltėliams.

Štai keletas grėsmių, su kuriomis gali susidurti neatnaujintas telefonas:

  • Zero-day pažeidžiamumai – naujai atrastos saugumo spragos, kuriomis nusikaltėliai gali pasinaudoti anksčiau, nei gamintojai spėja jas užtaisyti.
  • Duomenų vagystės – prisijungimo duomenys, banko informacija, asmeninės nuotraukos gali būti pavogti.
  • Programėlių nesuderinamumas – bankininkystės, mokėjimo ir kitos svarbios programėlės gali atsisakyti veikti pasenusiuose įrenginiuose dėl saugumo priežasčių.
  • Įsilaužimai per viešuosius Wi-Fi tinklus – neatnaujinti telefonai ypač pažeidžiami viešuosiuose tinkluose.

Ekonominis aspektas: ar verta skubėti keisti telefoną?

Nors saugumas yra svarbus, ekonominis aspektas taip pat negali būti ignoruojamas. Naujo telefono įsigijimas – nemenka investicija, ypač kalbant apie aukštesnės klasės modelius, kurių kainos Lietuvoje dažnai siekia 800-1200 eurų.

Prieš priimdami sprendimą, apsvarstykite:

1. Kiek senas jūsų dabartinis telefonas? Jei jis veikia puikiai ir yra tik 2-3 metų senumo, galbūt verta palaukti, kol atsiras tikrai verta naujovė.

2. Kokie jūsų naudojimo įpročiai? Jei naudojate telefoną tik skambučiams ir žinutėms, saugumo rizika yra mažesnė nei aktyviai naudojant bankininkystės programėles ar saugant jautrius duomenis.

3. Ar galite sau leisti naują įrenginį? Verta apsvarstyti ne tik flagmanus, bet ir vidutinės klasės telefonus, kurie dabar taip pat gauna ilgesnį palaikymą.

4. Ar verta rinktis atnaujintą (refurbished) telefoną? Tai gali būti ekonomiškai naudingas sprendimas, tačiau įsitikinkite, kad įrenginys vis dar gaus saugumo atnaujinimus.

Alternatyvūs sprendimai: kaip apsaugoti neatnaujintą telefoną?

Jei nusprendėte dar kurį laiką naudoti savo senesnį „Samsung” telefoną, štai keletas praktinių patarimų, kaip sumažinti riziką:

1. Įdiekite patikimą antivirusinę programėlę, kaip „Bitdefender”, „Kaspersky” ar „Norton”.

2. Naudokite VPN paslaugas naršydami internete, ypač prisijungę prie viešųjų Wi-Fi tinklų.

3. Reguliariai tikrinkite ir šalinkite nenaudojamas programėles – kuo mažiau programėlių, tuo mažesnė rizika.

4. Būkite atsargūs atidarydami el. laiškus, pranešimus ar nuorodas iš nežinomų šaltinių.

5. Apsvarstykite galimybę naudoti atskirą programėlę slaptažodžiams saugoti, kaip „LastPass” ar „1Password”.

6. Reguliariai kurkite svarbių duomenų atsargines kopijas, kad jų neprarastumėte įsilaužimo atveju.

Technologinė realybė: kodėl gamintojai riboja palaikymą?

Daugelis vartotojų klausia: kodėl gamintojai negali tiesiog tęsti atnaujinimų neribotą laiką? Priežastys yra tiek techninės, tiek komercinės:

1. Senesnė aparatinė įranga gali nepalaikyti naujausių programinės įrangos funkcijų ir reikalavimų.

2. Kiekvieno modelio palaikymas reikalauja resursų – programuotojų darbo, testavimo, kokybės užtikrinimo.

3. Verslo modelis skatina naujų įrenginių pardavimus – ilgas palaikymas gali sumažinti naujų telefonų pardavimus.

4. Technologijos vystosi eksponentiškai – kas buvo pažangu prieš 4-5 metus, dabar gali būti visiškai pasenę.

Nors „Samsung” palaikymo politika pagerėjo, ji vis dar atsilieka nuo „Apple”, kurios įrenginiai kartais gauna atnaujinimus net 6-7 metus. Tai rodo, kad techniškai ilgesnis palaikymas yra įmanomas, tačiau priklauso nuo gamintojo prioritetų.

Žvilgsnis į ateitį: kaip išmintingai planuoti savo technologinius pirkinius

Atsižvelgiant į dabartines tendencijas, galime pateikti keletą rekomendacijų būsimiems pirkiniams:

1. Prieš įsigydami naują telefoną, patikrinkite gamintojo palaikymo politiką – kiek metų jis įsipareigoja teikti atnaujinimus.

2. Apsvarstykite, ar verta mokėti daugiau už flagmaną, jei vidutinės klasės telefonas taip pat gaus ilgą palaikymą.

3. Įvertinkite visą nuosavybės kainą – pigus telefonas, kurį teks keisti po dvejų metų, gali būti brangesnis nei brangesnis modelis, kuris tarnaus 4-5 metus.

4. Sekite gamintojų pranešimus apie palaikymo politikos pokyčius – jie gali paveikti jūsų sprendimus.

Technologijų pasaulyje išmintingas vartotojas žvelgia ne tik į dabartines specifikacijas, bet ir į ilgalaikę perspektyvą. Investuodami į įrenginį, kuris gaus ilgalaikius atnaujinimus, ne tik apsaugosite savo duomenis, bet ir sutaupysite pinigų ilgainiui.

Skaitmeninė amžinybė: kaip išlikti saugiems besikeičiančiame technologijų pasaulyje

Technologijų pasaulis niekada nestovi vietoje, ir tai, kas šiandien atrodo saugu ir modernu, rytoj gali tapti pažeidžiamu anachronizmu. „Samsung” atnaujinimų politikos pokyčiai atspindi platesnę tendenciją – didėjantį dėmesį kibernetiniam saugumui ir ilgaamžiškumui.

Nors gali būti nusivylimas sužinoti, kad jūsų telefonas nebegaus atnaujinimų, tai taip pat primena mums apie skaitmeninių įrenginių laikinumą. Priešingai nei tradiciniai daiktai, kurie gali tarnauti dešimtmečius, skaitmeniniai įrenginiai turi savo „galiojimo laiką”, po kurio jie tampa ne tik mažiau funkcionalūs, bet ir potencialiai pavojingi.

Galbūt vietoj to, kad matytume tai kaip gamintojų sąmokslą priversti mus pirkti naujus įrenginius, turėtume pripažinti, kad gyvename nuolatinės technologinės evoliucijos laikais. Išmintingas vartotojas šiandien yra tas, kuris supranta šį ciklą ir planuoja atitinkamai – investuoja į įrenginius su ilgesniu palaikymu, reguliariai atnaujina programinę įrangą ir, svarbiausia, suvokia, kad mūsų skaitmeniniai įrankiai yra tik laikini palydovai mūsų technologinėje kelionėje.

Ar jūsų telefonas pateko į laimingųjų sąrašą? Jei ne – nesijaudinkite pernelyg. Tai tiesiog priminimas, kad technologijų pasaulyje vienintelis pastovus dalykas yra nuolatiniai pokyčiai.